
Zapraszamy na podsumowanie działalności Centrum Digital Justice z ostatnich sześciu miesięcy!
[ENGLISH BELOW]
LUTY

JuDDGES: przekraczanie granic sztucznej inteligencji w prawie – nowa era badań decyzji sądowych
Projekt JuDDGES (NCN: 2022/04/Y/ST6/00183) ma na celu zrewolucjonizowanie wykorzystania danych prawnych za pomocą nowych technologii NLP, eliminując bariery formatu i zasobów oraz ułatwiając badanie decyzji sądowych. W ramach projektu powstaną narzędzia do analizy nieustrukturyzowanych akt sądowych, tworząc największy w Europie zbiór danych prawnych. Powstałe w ten sposób oprogramowanie Human-In-The-Loop (HITL) o otwartym kodzie źródłowym pomoże początkującym badaczom w eksploracji orzeczeń sądowych i identyfikacji nowego orzecznictwa. Dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz – profesor PWr i kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji na Politechnice Wrocławskiej. Stopień doktora uzyskał z wyróżnieniem w 2012 roku, a stopień doktora habilitowanego w 2020 roku. Jego badania koncentrują się na uczeniu maszynowym, uczeniu głębokim, uczeniu reprezentacji, analizie sieci społecznościowych, analizie mediów społecznościowych i systemach rekomendacji.

Standard Prostej Polszczyzny
O Pracowni Prostej Polszczyzny: Pracownia prowadzi działania certyfikacyjne, szkoleniowe i audyty językowe mające na celu uproszczenie posługiwania się językiem polskim w polskich firmach i urzędach. Pracownia świadczy usługi m.in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwa Finansów i Rzecznika Praw Obywatelskich. Działania Pracowni coraz bardziej ułatwiają nam życie, o czym świadczy m.in. akcja edukacyjna mająca na celu usprawnienie komunikacji pisemnej w zakresie Funduszy Europejskich, umożliwienie większej liczbie osób dostępu do Funduszy Europejskich oraz ułatwienie realizacji projektów – “Prosto I kropka”. Dr hab. Tomasz Piekot – językoznawca, komunikolog, popularyzator nauki, wykładowca akademicki w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor poradników pisarskich. Od 2012 roku kieruje Pracownią Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim, która wspiera urzędy w upraszczaniu dokumentów i certyfikuje teksty uproszczone, w tym umowy i regulaminy. Prowadzi badania nad metodami upraszczania i walidacji tekstów.

Kaja Kowalczewska i Fundacja Wolne Sądy
W przeddzień drugiej rocznicy agresji na pełną skalę na Ukrainę, Kaja Kowalczewska wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Wolne Sądy i podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań związanych z demokratyzacją działań wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, zwłaszcza w świetle wytycznych Międzynarodowego Trybunału Karnego – MTK/Eurojust/Genocide Network oraz doświadczeń polskich organizacji pozarządowych dokumentujących okrucieństwa popełnione w Ukrainie.
MARZEC

Nowe członkinie zespołu DJC
Z radością przedstawiamy nasze nowe Student Research Assistants! Katarzyna Jędrysiak – studentka III roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, interesuje się prawem międzynarodowym, ochroną danych osobowych oraz prawem nowych technologii. Kalina Romanowska – studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, jej zainteresowania koncentrują się wokół procedury karnej i wpływu nowych technologii na prawo. W swoich badaniach skupia się na przestępstwie handlu ludźmi.

Michalina Marcia wzięła udział w Legal Hackatonie
Michalina Marcia miała okazję uczestniczyć w Legal Hackathonie organizowanym przez Wolters Kluwer Polska. Podczas 6. edycji wydarzenia przedstawiciele branży LegalTech spotkali się, aby tworzyć praktyczne rozwiązania i innowacje prawne z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Michalina, jako część zespołu “Prawo Ulicy”, w skład którego weszli Krzysztof Markiewicz, Wojciech Wróblewski, Julita Teper i Rafał Szymczyk, przez trzy dni pracowała nad aplikacją mającą pomóc podróżującym po UE w zdobyciu praktycznych informacji o lokalnych przepisach prawnych, różnicach między regulacjami w kluczowych sektorach, takich jak ubezpieczenie podróżne, niezbędna dokumentacja czy prawo transportowe, czyniąc ich podróż bezpieczniejszą. Aplikacja zawierała również tryb “SOS”, który w sytuacjach awaryjnych pozwalałby na szybki kontakt z lokalnymi kancelariami prawnymi.

Wykład Kasi Parchimowicz na temat RegTech i SupTech
Kasia Parchimowicz miała okazję wygłosić wykład na temat RegTech i SupTech podczas kursu “Navigating Legal Risks in Central Banking: Enhancing Governance and Compliance”. W trakcie kursu zagłębiła się w fascynujący świat technologii regulacyjnych (RegTech) i nadzorczych (SupTech), badając, w jaki sposób te innowacyjne narzędzia rewolucjonizują sposób zarządzania ryzykiem prawnym w sektorze finansowym. Od automatyzacji zgodności po zaawansowaną analizę danych.

Kaja Kowalczewska gościnią podcastu
Kaja Kowalczewska wzięła udział w podcasie “Czy wiesz?” (rozmowa w języku polskim) prowadzonym przez Instytut Spraw Obywatelskich (ISO). ISO jest pierwszą i jedyną organizacją pozarządową z Polski, która dołączyła do międzynarodowej koalicji Stop Killer Robots, której celem jest wprowadzenie traktatowego zakazu używania śmiercionośnej broni opartej na sztucznej inteligencji, która będzie poza kontrolą człowieka. ISO podejmuje działania edukacyjne i wspierające mające na celu uświadamianie konsekwencji militarnych zastosowań sztucznej inteligencji oraz aktywizację polskiej dyplomacji w dyskusjach na forach międzynarodowych. Kaja, jako autorka pierwszej w języku polskim monografii w całości poświęconej tej tematyce, została zaproszona w charakterze eksperta do doradzania ISO w zakresie jego działalności. Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w szczególności, jeśli interesują Cię odpowiedzi na poniższe pytania: Jakie są główne wyzwania etyczne i prawne związane z integracją sztucznej inteligencji z systemami uzbrojenia? W jaki sposób rozwój autonomicznych systemów uzbrojenia (AWS) i śmiercionośnych autonomicznych systemów uzbrojenia (LAWS) wpływa na zasady prowadzenia działań wojennych w kontekście prawa międzynarodowego? Jakie są potencjalne konsekwencje dla globalnego bezpieczeństwa, jeśli kontrola nad decyzjami bojowymi zostanie przekazana maszynom? Link: https://youtu.be/X9dtEOMcglI?si=XoXoQlOd4qF4n4D0
KWIECIEŃ

Wizyta Profesora Weigenda
Mieliśmy przyjemność gościć profesora Thomasa Weigenda z Uniwersytetu w Kolonii w Centrum Digital Justice w dniach 15-20 kwietnia. Tę inspirującą wizytę zorganizowaliśmy dzięki wsparciu finansowanego przez IDUB programu wizyt krótkich. Podczas swojego pobytu profesor Weigend uczestniczył w licznych spotkaniach i wydarzeniach. Między innymi spotkał się z dr Alicją Limburską i dr Konradem Lipińskim z Katedry Prawa Karnego Materialnego WPAIE w celu omówienia wspólnego projektu z zakresu prawa karnego porównawczego. W środę odbyło się również seminarium dla młodych naukowców z Centrum Digital Justice , podczas którego młodzi naukowcy mieli okazję zaprezentować swoje projekty badawcze i omówić je wspólnie z profesorem Weigendem. Na zakończenie swojego pobytu profesor Weigend wygłosił wykład otwarty zatytułowany “Criminal Liability of and for Automated Weapons Systems”, który moderowała dr Kaja Kowalczewska, adiunktka w Centrum Digital Justice.

Dorota Czerwińska i Wojciech Jasiński – nowe publikacje!
Są oni współautorami rozdziałów do dwóch wyróżnionych książek. Wojciech Jasiński, wraz z Jánosem Fazekasem, Giulią Lasagni i Genevieve Lennon, jest autorem rozdziału zatytułowanego “Legal Remedies for Victims of Unlawful Police Stops: European and Domestic Contexts” (czytaj tutaj: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-031-41363-6_6) w książce “Governing Police Stops Across Europe”. Książka ta, pod redakcją Elizabeth Aston, Sofie De Kimpe, Jánosa Fazekasa, Genevieve Lennon i Mike’a Rowe’a, stanowi część serii książek “Palgrave’s Critical Policing Studies”. Ponadto nasza badaczka stowarzyszona, Dorota Czerwińska, jest autorką rozdziału “The Rise of Police Stops as a Public Issue in Twenty-First Century Poland” (przeczytaj go tutaj: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-031-35125-9_2) w książce “The Politicization of Police Stops in Europe. Public Issues and Police Reform”. Książka ta, pod redakcją Jacquesa de Maillarda, Kristofa Verfailliego i Mike’a Rowe’a, jest również częścią serii książek “Palgrave’s Critical Policing Studies”. Publikacje te są wynikiem projektu POL.STOPS, wspieranego przez COST – Europejską Współpracę w Dziedzinie Nauki i Technologii. COST służy jako agencja finansująca sieci badawcze i innowacyjne, ułatwiając współpracę w całej Europie.

Karolina Kremens w Komisji Kodyfikacyjnej
Karolina Kremens została wiceprzewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury! Jesteśmy dumni, że jej doświadczenie będzie miało wpływ na kształtowanie nowego rozdziału polskiego wymiaru sprawiedliwości. Celem Komisji są prace nad aktami prawnymi dotyczącymi ustroju sądownictwa i prokuratury, a także prowadzenie prac koncepcyjnych i analitycznych nad projektami ustaw i rozporządzeń.

Kamil Sobański w Syrakuzach
Kamil Sobański uczestniczył w III Seminarium Doktoranckim Międzynarodowego Prawa Karnego, Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka organizowanym przez Międzynarodowy Instytut Sprawiedliwości Karnej i Praw Człowieka w Syrakuzach. Zaprezentował on referat zatytułowany “Is There a Defendant’s Right to Be (Online) Present in the Trial Before the International Criminal Court?”. Podczas swojego wystąpienia rozłożył na czynniki pierwsze prawa oskarżonego do obecności na rozprawie w kontekście Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) i przedstawił pochodzenie obecności oskarżonego za pośrednictwem łącza wideo. Starał się odpowiedzieć na następujące pytanie badawcze: czy oskarżony może mieć prawo do obecności online podczas rozpraw przed MTK? Wyniki jego badań wskazują, że oskarżony powinien mieć prawo do zdalnego udziału w rozprawie, a nie tylko możliwość, ale wymagane są odpowiednie zabezpieczenia i standardy. Wyjazd odbył się w ramach projektu badawczego “Virtual Justice. Remote Proceedings before the International Criminal Court – Threat or Opportunity?” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki NCN (2022/47/O/HS5/01229).
MAJ

Konferencja Facilex
Konferencja FACILEX odbyła się 9 maja 2024 r. na Uniwersytecie Wrocławskim. Konferencja została zorganizowana przez Centrum Digital Justice w ramach projektu Facilex finansowanego przez UE. Konferencja obejmowała trzy panele dotyczące europejskiego nakazu aresztowania, europejskiego nakazu dochodzeniowego, a także nakazów zabezpieczenia i konfiskaty, które są głównym przedmiotem badań projektu FACILEX. Dowiedz się więcej o projekcie FACILEX tutaj: https://digitaljustice.uwr.edu.pl/en/projects/facilex-2022/

Granty dla Kasi Parchimowicz i Wojtka Jasińskiego
Wojciech Jasiński i Katarzyna Parchimowicz otrzymali granty badawcze z Narodowego Centrum Nauki! Kasia Parchimowicz zdobyła grant w konkursie Sonata na badania zatytułowane “Beware financial stability – reverse engineering of legal threats in the areas of technology, climate and anti-money laundering”. Więcej informacji pod linkiem: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2023-09-15-akizood8c/streszczenia/600421-pl.pdf. Wojciech Jasiński otrzymał dofinansowanie w konkursie OPUS i będzie realizował projekt badawczy zatytułowany “ight not to Incriminate Oneself in the Digital Era. Can New Challenges Help us Find Common Foundations?”. Więcej informacji na stronie: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2023-09-15-akizood8c/streszczenia/605553-pl.pdf
CZERWIEC

Nasi studenci i studentki w Hadze – ICC MOOT COURT
W skład grupy wchodziły osoby z zespołu Centrum Digital Justice oraz osoby ściśle współpracujące z Centrum. Opiekę nad nimi sprawowały Kaja Kowalczewska i Karolina Kremens. Przygotowania nie powiodłyby się również bez wskazówek Kamila Sobańskiego i Ivana Vidakovicia. Moot court team składał się z dwóch badaczek: Barbara Pauli, Kalina Romanowska oraz trzech mówców: Aleksandra Bodzioch jako prokuratorka, Katarzyna Goclik jako pełnomocniczka pokrzywdzonych oraz Radosław Rejmoniak jako obrońca. Udział w tym międzynarodowym konkursie umożliwił studentom i studentkom rywalizację z wybitnymi umysłami z całego świata, poszerzenie wiedzy na temat międzynarodowego prawa karnego i niezapomniane wspomnienia! Opinie sędziów były bezcenne i niewątpliwie wpłyną na ich przyszłą karierę prawniczą.

Odsłonięcie Muralu w Centrum Digital Justice
13 czerwca 2024 r. w naszym Centrum miało miejsce odsłonięcie naszego najnowszego (zaskakującego!) projektu – muralu. To dzieło sztuki zostało wykonane przez znanego artystę, profesora Paula Catanese z Uniwersytetu Columbia w Chicago. Uroczystość rozpoczęło przemówienie dr hab. Tomasza Kalisza, prof. UWr. Jego wystąpienie podkreśliło kluczowe znaczenie współpracy międzynarodowej i głęboki wpływ sztuki na wszystkie nauki humanistyczne, w tym prawo i prawoznawstwo. Paul Catanese, znany z przekraczania tradycyjnych granic sztuki wizualnej, performensu i mediów, prezentował swoje prace w wybitnych instytucjach, takich jak Whitney Museum of American Art, Chicago Cultural Center, New Museum of Contemporary Art i SFMOMA Artists Gallery. Jego pobyt w Polsce był możliwy dzięki prestiżowemu programowi wymiany Fundacji Fulbrighta. Powstanie tego dzieła sztuki było możliwe dzięki hojnemu wsparciu finansowemu Pana Andrzeja Bryla i projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Chcielibyśmy wyrazić słowa wdzięczności i uznania za ich nieoceniony wkład w powstanie tego wyjątkowego dzieła

Prosty język w prawie
Katarzyna Parchimowicz poprowadziła pierwszą edycję webinarium “Jak upraszczać regulaminy bankowe i tego nie żałować?”, do którego wprowadzenie językowe przygotował dr hab. Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny UWr. Katarzyna analizowała podstawy prawne zasady transparentności wzorców umownych i analizowała uproszczone regulaminy Santander Bank Polska, Bank Millennium, Credit Agricole Bank Polska S.A. oraz mBank S.A. z perspektywy potencjalnych problemów prawnych. Omawiała też dobre praktyki, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia zmiany regulaminu i komunikowania jej klientom. Będziemy ogłaszali kolejne edycje tego webinaru!
LIPIEC

Kamil Sobański nagrodzony dyplomem EUI!
Kamil Sobański otrzymał Dyplom Akademii Prawa Europejskiego 2024 w dziedzinie praw człowieka z siedzibą w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI)! Akademia Prawa Europejskiego EUI przyznała dyplomy tylko dwóm uczestnikom letniego kursu “Praw człowieka” w 2024 roku. Zdobycie dyplomu opiera się przede wszystkim na wykazaniu znajomości tematów kursu i wykazania zaawansowanego zrozumienia tej dziedziny. Dyplom otrzymują tylko uczestnicy, którzy wykazują się wyjątkową umiejętnością analizy tematów.

Profesor Karolina Kremens
Karolina Kremens uzyskała tytuł profesorki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej przez prawie dziesięć lat pracowała na UWr jako adiunktka w Katedrze Postępowania Karnego, gdzie wykładała polską procedurę karną oraz porównawczą i międzynarodową procedurę karną, a także zdobyła doświadczenie jako asesorka w jednej z wrocławskich prokuratur.

Kongres AIDP w Paryżu
Karolina Kremens i Wojciech Jasiński wzięli udział w XXI Międzynarodowym Kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego (AIDP/IAPL) na temat sztucznej inteligencji i prawa karnego. Karolina została wybrana do Rady Dyrektorów AIDP na lata 2024-2029, a także wzięła udział w panelu “Międzynarodowe prawo karne i sztuczna inteligencja”, prezentując referat.

Wojciech Jasiński na konferencji ICON
Wojciech Jasiński wziął udział w dorocznej konferencji ICON 2024 “The Future of Public Law: Resilience, Sustainability, and Artificial Intelligence”, która odbyła się w dniach 8-10 lipca 2024 r. w Madrycie. Gospodarzem konferencji była Szkoła Prawa IE. Podczas konferencji Wojciech przewodniczył panelowi “AI & Criminal Law” i przedstawił referat “Taming Pegasus – in quest for a fair balance between the protection of human rights and effective crime prevention and prosecution”. W prezentacji krytycznie przeanalizował sposób, w jaki polskie sądy i doktryna prawna stosują zaawansowane metody nadzoru, w szczególności wykorzystanie oprogramowania Pegasus, w dochodzeniach karnych w celu gromadzenia dowodów.
CENTRUM DIGITAL JUSTICE W LICZBACH
Nowi członkowie: 2
Udział w konferencjach/seminariach: 10
Zorganizowane konferencje/seminaria/kursy: 2
Seria seminariów Digital Justice: 6
Nowe granty: 2
Nowe publikacje: 3
————————————————————————————————————-
To give you a glimpse of what we do, below you’ll find some of the most interesting things we’ve accomplished over the past six months.
FEBRUARY
Digital Justice Seminar Series

JudDGES: crossing the boundaries of artificial intelligence in law – a new era of judicial decision research
The JuDDGES project (NSC registration no.: 2022/04/Y/ST6/00183) aims to revolutionize legal data use with new NLP technologies, eliminating format and resource barriers, and facilitating court decision research. It will create tools for analyzing unstructured court records, forming Europe’s largest legal dataset. The resulting open-source Human-In-The-Loop (HITL) software will assist early-stage researchers in mining court decisions and identifying new jurisprudence. Tomasz Kajdanowicz, PhD, is an associate professor and head of the AI Department at Wrocław University of Science and Technology. He received his Ph.D. with distinction in 2012 and his postdoctoral degree in 2020. His research focuses on machine learning, deep learning, representation learning, social network analysis, social media analysis, and recommender systems.

Standard of Plain Polish Language
About the Plain Polish Lab: The laboratory conducts certification, training and language auditing activities aimed at simplifying the use of the Polish language in Polish companies and public offices. The Lab has provided services for entities such as the Social Insurance Institution, the National School of Public Administration, the Ministry of Finance and the Ombudsman. The activities of the laboratory increasingly simplify our lives, as evidenced by, among other things, an educational campaign aimed at improving written communication regarding European Funds, allowing more people to access European Funds and facilitating project implementation – “Prosto I kropka”. Tomasz Piekot, PhD, linguist, communication expert, science popularizer, and academic lecturer at the Institute of Polish Philology at the University of Wrocław. Author of writing guides. Since 2012, he is the head of the Plain Polish Lab at the University of Wrocław, which supports offices in simplifying documents and certifies simplified texts, including contracts and regulations. He conducts research on methods of simplifying and validating text.

Kaja Kowalczewska and Wolne Sądy Foundation
On the eve of the second anniversary of the full-scale aggression against Ukraine, Kaja Kowalczewska participated in the meeting organized by Wolne Sądy Foundation and shared her insights on the challenges to the democratization of criminal justice efforts, especially in light of the International Criminal Court – ICC/Eurojust/Genocide Network Guidelines and the experience of Polish NGOs documenting atrocities committed in Ukraine.
MARCH

New members of DJC team
We are thrilled to introduce our new Student Research Assistants! A warm welcome to our newest team members: Katarzyna Jędrysiak – a third-year law student at the University of Wroclaw, interested in international law, data privacy, and the law of new technologies. Kalina Romanowska – a fourth-year law student at the University of Wroclaw, her interests revolve around criminal procedure and the impact of new technologies on law. In her research, she focuses on the crime of human trafficking.

Michalina Marcia took part in Legal Hackaton
Michalina Marcia had an opportunity to participate in the Legal Hackathon organized by Wolters Kluwer Polska. During the 6th edition of the event, LegalTech representatives gathered to create practical solutions and legal innovations with the assistance of AI and machine learning. Michalina, as a part of ‘Street Law’ (Prawo Ulicy) team, including Krzysztof Markiewicz, Wojciech Wróblewski, Julita Teper and Rafał Szymczyk, for three days worked on an app designed to help travellers within the EU acquiring practical information about local legal provisions, differences between regulations in key sectors such as travel insurance, necessary documentation or transport law, making their journey safer. The application also included the “SOS” mode that could allow for quick contact with local law firms in emergency situations.

Lecture by Kasia Parchimowicz on RegTech and SupTech
Kasia Parchimowicz had the opportunity to give a lecture on RegTech and SupTech during the Central Banking course ‘Navigating Legal Risks in Central Banking: Enhancing Governance and Compliance’. Throughout the course, she delved into the fascinating world of Regulatory Technology (RegTech) and Supervisory Technology (SupTech), exploring how these innovative tools are revolutionizing the way we manage legal risks in the financial sector. From compliance automation to advanced data analytics, it was all covered.

Kaja Kowalczewska as a guest on podcast
Kaja Kowalczewska was a guest on the podcast “Are you aware?” (conversation in Polish) hosted by the Civil Affairs Institute (Instytut Spraw Obywatelskich – ISO). ISO is the first and only NGO from Poland to join the international Stop Killer Robots coalition, which aims to ban by treaty the use of lethal AI-based weapons that will be beyond human control. The ISO undertakes educational and advocacy activities to raise awareness of the consequences of military applications of artificial intelligence and to activate Polish diplomacy in discussions in international forums. Kaja, as the author of the first monograph in Polish dedicated entirely to this topic, has been invited as an expert to advise the ISO on its activities. We invite you to listen to the podcast, in particular if you are interested in the answers to the following questions: What are the main ethical and legal challenges of integrating artificial intelligence into weapons systems? How does the development of autonomous weapons systems (AWS) and lethal autonomous weapons systems (LAWS) affect the rules of warfare in the context of international law? What are the potential implications for global security if control of combat decisions is transferred to machines?
APRIL

Professor Weigend visiting
We were pleased to host Professor Thomas Weigend from the University of Cologne at the Digital Justice Centre from 15 to 20 April! We organized this inspiring visit thanks to the support of the IDUB-funded Short-Term Visiting Professors Program. During his stay, Professor Weigend attended numerous meetings and events. Among others, he met with Dr Alicja Limburska and Dr Konrad Lipinski from the Department of Substantive Criminal Law of the WPAIE to discuss a joint project on comparative criminal law. A seminar for young researchers from the Digital Justice Center was also held on Wednesday and young scholars had the opportunity to present their research projects and discuss them together with Professor Weigend. At the end of his stay, Professor Weigend gave an open lecture entitled ‘Criminal Liability of and for Automated Weapons Systems’, which was moderated by Dr Kaja Kowalczewska, Assistant Professor at the Digital Justice Center.

Dorota Czerwińska and Wojciech Jasiński – new publications!
They have contributed chapters to two distinguished books. Wojciech Jasiński, along with János Fazekas, Giulia Lasagni, and Genevieve Lennon, has authored a chapter titled “Legal Remedies for Victims of Unlawful Police Stops: European and Domestic Contexts” (read it here: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-031-41363-6_6) in the book “Governing Police Stops Across Europe”. This book, edited by Elizabeth Aston, Sofie De Kimpe, János Fazekas, Genevieve Lennon, and Mike Rowe, forms a part of the book series “Palgrave’s Critical Policing Studies”. Additionally, our Associated Researcher, Dorota Czerwińska, has authored the chapter “The Rise of Police Stops as a Public Issue in Twenty-First Century Poland” (read it here: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-031-35125-9_2) in the book “The Politicization of Police Stops in Europe. Public Issues and Police Reform”. This book, edited by Jacques de Maillard, Kristof Verfaillie, and Mike Rowe, is also part of the book series “Palgrave’s Critical Policing Studies”. These publications are outcomes of the POL.STOPS project, supported by funding from COST – European Cooperation in Science and Technology. COST serves as the funding agency for research and innovation networks, facilitating collaborative efforts across Europe.

Karolina Kremens in the Codification Commission
Karolina Kremens, has become Deputy Chairman of the Commission for the Codification of the System of Judiciary and Public Prosecution! We are proud that her expertise will play a part in shaping a fresh chapter of the Polish justice system. The aim of the Commission is to work on legal acts concerning judicial and prosecutorial system and also conducting conceptual and analytical work on draft bills and regulations.

Kamil Sobański in Siracusa
Between March 18 and 19, 2024, Kamil Sobański participated in the 3rd Doctoral Seminar on International Criminal Law, International Humanitarian Law and International Human Rights Law organized by the The Siracusa International Institute for Criminal Justice and Human Rights. He presented a paper called “Is There a Defendant’s Right to Be (Online) Present in the Trial Before the International Criminal Court?”. During his talk, he deconstructed the defendant’s right to be present at trial in the context of the International Criminal Court – ICC and presented the origin of the defendant’s presence via video link. He attempted to answer the following research question: can there be a right for the defendant to be present online during ICC trials? Results of his research indicate that the defendant should have the right to participate remotely in the trial, not just the option, but appropriate safeguards and standards are required. The trip was held as part of of the research project “Virtual Justice. Remote Proceedings before the International Criminal Court – Threat or Opportunity?” funded by the Narodowe Centrum Nauki NCN – National Science Centre (2022/47/O/HS5/01229).
MAY

Facilex Conferrence
The FACILEX Conference took place on May 9th, 2024, at the Uniwersytet Wrocławski. The Conference was organised by Digital Justice Center within the framework of Facilex project financed by the EU. The Conference featured three panels concerning the European Arrest Warrant, the European Investigation Order, as well as freezing and confiscation orders, all of which are the main research focus of the FACILEX project. Learn more about the FACILEX project here: https://digitaljustice.uwr.edu.pl/en/projects/facilex-2022/

Grants for Kasia Parchimowicz and Wojtek Jasiński
Wojciech Jasiński, and Katarzyna Parchimowicz have been awarded research grants from the Narodowe Centrum Nauki! Kasia Parchimowicz won a grant from the Sonata competition for her research entitled „Beware financial stability – reverse engineering of legal threats in the areas of technology, climate and anti-money laundering”. Click on the link for more information: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2023-09-15-akizood8c/streszczenia/600421-pl.pdf. Wojciech Jasiński received funding in the OPUS competition and will be carrying out a research project entitled “Right not to Incriminate Oneself in the Digital Era. Can New Challenges Help us Find Common Foundations?”. Click on the link for more information: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2023-09-15-akizood8c/streszczenia/605553-pl.pdf
JUNE

Our students in the Hague – ICC MOOT COURT
The group included students from Digital Justice Center team and those closely cooperating with the Center. They were coached by Kaja Kowalczewska and Karolina Kremens. Preparations would also not have been successful without the guidance of Kamil Sobański and Ivan Vidaković. Moot court team consisted of two researchers: Barbara Pauli, Kalina Romanowska and three speakers: Aleksandra Bodzioch as Prosecution Counsel, Katarzyna Goclik as Victims’ Counsel and Radosław Rejmoniak as Defense Counsel. Participating in this international competition enabled students to compete alongside brilliant minds from all around the world, widen their knowledge about international criminal law and make unforgettable memories! The feedback from esteemed judges was invaluable and will undoubtedly shape their future legal careers.

Art in Digital Justice Center
On June 13, 2024, at the Digital Justice Center, the unveiling of our latest (surprising!) project – a mural – took place. This work of art was crafted by the renowned artist, Professor Paul Catanese from Columbia College Chicago. The ceremony was opened by a speech from dr hab. Tomasz Kalisz, prof. UWr who was representing the Dean’s Assembly of the Faculty of Law, Administration, and Economics at the University of Wrocław. His remarks underscored the vital importance of international collaboration and the profound impact of art on all of the humanities, including law and jurisprudence. Paul Catanese, celebrated for transcending the traditional boundaries of visual, performance, and media art, has showcased his work at distinguished institutions such as the Whitney Museum of American Art, Chicago Cultural Center, New Museum of Contemporary Art, and SFMOMA Artists Gallery. His stay in Poland was made possible by the prestigious Fulbright Foundation’s exchange program. Creation of this work of art was made possible through the generous financial support of Mr. Andrzej Bryl and the project Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. We would like to extend words of gratitude and appreciation for their invaluable contributions to the creation of this exceptional piece.

Plain language in law
Katarzyna Parchimowicz hosted the first edition of the webinar “How to simplify general terms & conditions in banking and not regret it?” to which a linguistic introduction was prepared by the great Tomasz Piekot of the Plain Polish Lab. Katarzyna explained the legal basis for the principle of transparency of contractual templates and analyzed the simplified terms & conditions by Santander Bank Polska, Bank Millennium, Credit Agricole Bank Polska S.A. and mBank S.A. from the perspective of potential legal problems. She also discussed best practices, especially in the context of introducing such change and communicating it to customers.
JULY

Kamil Sobański awarded EUI Diploma!
Kamil Sobański has been awarded the 2024 Academy of European Law Diploma in Human Rights based at the European University Institute (EUI)! The EUI’s Academy of European Law granted diplomas only to two participants of the 2024 summer course on ‘Human Rights Law’. The diploma exam is primarily based on the course topics, it demands an advanced understanding of the field. Only participants who exhibit exceptional analysis of the subject matter receive the diploma.

Professor Karolina Kremens
Karolina Kremens has been appointed as the Professor of the University of Wroclaw. Before she was working for almost ten years at UWr as an Assistant Professor at the Department of Criminal Procedure where she was teaching Polish criminal procedure as well as comparative and international criminal procedure. She was accepted to the Bar in 2011 and has also experience as the Associate Prosecutor at one of the prosecution offices in Wrocław, Poland.

AIDP CONGRESS in Paris
Karolina Kremens and Wojciech Jasiński attended the XXI International Congress of the International Association of Penal Law (AIDP/IAPL) on Artificial Intelligence and Criminal Law which took place in Paris on June 25–28, 2024. Karolina was elected to the AIDP Board of Directors 2024–2029 with a fine record, and she also participated in the ‘International Criminal Law and Artificial Intelligence’ panel, presenting a paper.

Wojciech Jasiński ICON CONFERENCE on 8-10 JULY
Wojciech Jasiński participated in 2024 ICON Annual Conference “The Future of Public Law: Resilience, Sustainability, and Artificial Intelligence”, which took place on 8-10 July 2024 in Madrid. The conference was hosted by the IE Law School. During the conference, Wojciech chaired the “AI & Criminal Law” panel and presented a paper “Taming Pegasus – in quest for a fair balance between the protection of human rights and effective crime prevention and prosecution”. In the presentation, he critically analyzed how Polish courts and legal doctrine apply advanced surveillance methods, particularly the use of Pegasus software, in criminal investigations for evidence collection.
DIGITAL JUSTICE CENTER IN NUMBERS
Additional members: 2
Conferences/seminar attended: 10
Conferences/Seminars/Courses organized: 2
Digital Justice Seminar Series: 6
New grants: 2
New publications: 3